Dziś jest czwartek, 29.10.2020, imieniny Euzebii, Wiloletty
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Stowarzyszenie Emerytów Odnowa » Aktualności » Noc Świętojańska w Stowarzyszeniu Emerytów

Noc Świętojańska w Stowarzyszeniu Emerytów

Noc Świętojańska w Stowarzyszeniu Emerytów

Hej sobótka, sobótka,

Dzień jest długi, noc krótka…

 

Noc Świętojańska lub też potocznie Sobótka, to jedno z najważniejszych świąt obchodzonych w okresie przesilenia letniego – święto miłości, płodności, słońca i księżyca. Dziewczęta plotły wianki i puszczały na wodę, chłopcy palili ogniska. O północy młodzież wyruszała na poszukiwanie kwiatu paproci, który miał im zapewnić bogactwo, pomyślność i miłość.

Z tej okazji Stowarzyszenie Emerytów zorganizowało w dniu 21 czerwca 2018 roku spotkanie członków koła z udziałem zaproszonych gości: Piotra Cylsa – zastępcy wójta Gminy Malanów, Bożeny Kołek – zastępcy przewodniczącego Rady Gminy, Zofii Gruszczyńskiej – radnej powiatu Tureckiego oraz Agnieszki Mozio – dyrektora Gminnego Przedszkola w Malanowie. Wszystkich zebranych powitała Zofia Szczepaniak - Prezes Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów w Malanowie, a następnie zaprosiła do obejrzenia programu artystycznego dzieci z przedszkola przygotowanych pod kierunkiem pani Małgorzaty Muszyńskiej. Występy dzieci bardzo się podobały, otrzymały duże brawa. Za udział w występach zostały obdarowane drobnym upominkiem i tabliczką czekolady.

Potem przedszkolaki wyruszyły niosąc wianki uplecione przez panie ze stowarzyszenia. Za nimi podążyli wszyscy uczestnicy imprezy. Rozśpiewany, barwny korowód zgromadził się na zewnątrz sali wokół basenu z wodą przygotowanego wcześniej przez strażaków z OSP Malanów. Przy wtórze piosenek ludowych dzieci puszczały wianki, co sprawiło najmłodszym wiele radości.

Następnie pani Zofia Szczepaniak zaprosiła wszystkich zebranych na poczęstunek. Nieodłącznym elementem Nocy Świętojańskiej jest konkurs na najpiękniejszy wianek. Jury wyróżniło trzy najładniejsze prace ale nagrodzone zostały wszystkie uczestniczki konkursu.

Impreza zakończyła się zabawą taneczną, która trwała do późnych godzin wieczornych.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania:

Starostwu Powiatowemu - sponsorom imprezy oraz restauracji „Vena” za pomoc w organizację uroczystości.

Zadanie było współfinansowane ze środków powiatu tureckiego pt. "Integracja pokoleniowa podczas Nocy Świętojańskiej".

                                                                                                                Jadwiga Czerniak


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności